فرش بزرگمهر فرش بزرگمهر .

فرش بزرگمهر

چرا باید از ریشه فرش ماشینی محافظت کنیم؟

 

                          تاریخچه فرش ماشینی در ایران

یکی از قسمت های مهم فرش که کمتر به آن توجه می کنیم، ریشه فرش است. در واقع در فرش ماشینی و دستباف یک قسمتی داریم به نام ریشه که معمولا نخ های سفید در آن به کار رفته است. جالب است بدانید که مراقبت از ریشه فرش ها می تواند بسیار مهم باشد، چرا که در صورت عدم توجه به آن، ممکن است به ساختمان اصلی فرش شما هم آسیب وارد شود.

ما در این مطلب برای اینکه آگاهی شما را در زمینه مراقبت از ریشه فرش بالا ببریم، مطلبی تهیه کرده ایم تا بتوانید آن را مطالعه فرمایید. جالب است بدانید که ریشه در انواع فرش ماشینی و دستباف متفاوت است و از نظر ساختار با هم فرق دارند.

در فرش دستباف، ریشه جزئی از فرش به شمار می رود اما در فرش ماشینی، ریشه ها بیشتر جنبه تزیینی دارند و برای اینکه شبیه فرش های دستباف شوند، در قسمت های نهایی تکمیل فرش به آن چسبانده شده اند. در واقع ریشه در فرش ماشینی کارایی که در فرش های دستباف وجود دارد را ندارد و علنا یک وسیله تزئینی است.

البته این وسیله تزئینی هم گاهی اوقات برای محافظت از خود فرش های ماشینی به کار می رود. مثلا در بعضی از مواقع ریشه ها می توانند سپر بلای کل بافت فرش شوند، اما نه به آن میزان که در فرش های دستباف دیده می شود.

پس با ما همراه باشید تا ادامه این مطلب را با هم دنبال کنیم.

ریشه فرش ماشینی و دستباف چیست؟

قبل از اینکه به بررسی مراقبت از ریشه فرش و نکات مربوط به آن بپردازیم، باید بدانید که ریشه در فرش چیست و چه کارایی دارد. در واقع ریشه فرش واژه نام آشنایی در صنعت قالیبافی شناخته می شود، اما خب بعضی ها هم هستند که در این زمینه اطلاعاتی ندارند. دقیقا این قسمت را برای آنها می نویسیم.

در انواع فرش دستباف، به قسمت های انتهایی بالا و پایین فرش که به صورت نخ های سفید یا کرم رنگ هستند، ریشه گفته می شود. انواع ریشه ها در فرش عبارتند از: ریشه های گره دار، ریشه های توری، ساده و زنجیری.

ریشه های فرش دستباف هم دارای جنبه ظاهری و زیبایی هستند و هم به خاطر اینکه جزئی از بافت فرش به شمار می روند، مراقبت از آنها حیاتی است. پس دیگر تکرار نکنیم که اگر فرش دستباف دارید، حتما به ریشه های آن دقت داشته باشید و از آن مراقبت کنید. ما در ادامه نکاتی را آماده کرده ایم که برای نگهداری از ریشه فرش خواهد بود.

اما در فرش ماشینی، ریشه تفاوت هایی با فرش دستباف دارد. برای اینکه به فرش های ماشینی ریشه را برای زیبایی بیشتر اضافه کنند، بعد از اینکه تمام مراحل طراحی و بافت آن انجام شد، عملیاتی هست به نام ریشه زنی که در آن ریشه ها را با دستگاه یا با دست به انتهای بالا و پایین فرش اضافه می کنند.

در صنعت فرش بیشتر سعی می شود که از دستگاه های اتوماتیک ریشه زنی استفاده شود چون نسبت به گره های دستی هم سرعت بالاتری دارد و هم اینکه دارای دقت بالاتری است. این امر سبب می شود که ما یک ریشه یکنواخت و شبیه به واقعی داشته باشیم. بعد از اینکه ریشه در ابعاد مورد نظر تولید شد، حالا باید آن را به انتهای فرش مورد نظر ما اتصال بدهند.

در این زمینه باید از متخصصین استفاده شود و با راهکار هایی عملیات اتصال به صورت محکم و با کیفیت صورت بگیرد.

قطعا در دو نوع فرش دستباف و ماشینی باید از ریشه ها مراقبت کرد، اما چرا ؟

  •    در فرش های دستباف علاوه بر اینکه زیبایی فرش شما هستند، جزئی از بافت تار و پود فرش به شمار می روند و در صورت عدم مراقبت از آن ممکن است فرش شما با مشکل در بافت و ساختمان مواجه شود. در ضمن ریشه های فرش به این علت که دارای ظاهری روشن هستند ( رنگ سفید و کرم ) به همین دلیل در صورت آسیب یا تیره شدن، در چشم هستند و در این زمینه خیلی باید دقت داشته باشید چون در ذهن مخاطبان و مهمانان شما اثر منفی خواهد داشت.
  •     در فرش های ماشینی هم ریشه ها بیشتر جنبه تزیینی دارند. اما اگر قسمتی از این ریشه ها آسیب ببینید به همان دلیل مشابهی که در بالا گفتیم، در دید هستند و در دید مخاطبان جالب به نظر نمی رسد که یک فرشی داشته باشیم که ریشه های آن در قسمتی از بین رفته است و در قسمتی هم کم و زیاد شده است.

پس اینها دلایل محکمی برای شما خواهند بود که حتما راهکاری برای محافظت از ریشه به کار بگیرید. ما این راهکارها را برای شما نوشته ایم، با ما همراه شوید و بخوانید.

راهکاری های مراقبت از ریشه فرش ماشینی و دستباف

راهکاری های مختلفی وجود دارند که شما می توانید از آن برای مراقبت از ریشه فرش ماشینی و دستباف استفاده نمایید. این راهکار ها را برای شما به صورت یکجا جمع بندی کرده ایم و می توانید از این پیشنهادات استفاده ببرید:

·    لفافه دوزی برای محافظت از ریشه فرش

یکی از روش هایی که برای مراقبت از ریشه فرش به کار گرفته می شود، لفافه دوزی ریشه است. شما می توانید ریشه مورد نظر خود را به متخصص آن بسپارید و با استفاده از پارچه های محکم یا برزنت، دور تا دور ریشه شما را می بافند و بدین ترتیب محافظی سفت و سخت برای ریشه خواهید داشت. البته این روش جلوه ندارد چون ریشه ها را پنهان می کند.

·    استفاده از کاور ریشه فرش

یکی از بهترین روش ها برای مراقبت ریشه، استفاده از کاور فرش است. کاور هایی که برای ریشه استفاده می شوند معمولا به صورت شفاف هستند و می توانند هم جنبه ظاهری آن را حفظ کنند و هم اینکه می توانند برای شما از ریشه ها مراقبت کنند.

کاور ریشه در انواع پلاستیک و توری دیده می شود و بهترین نوع آن را می توان توری نامید. توری ها به خاطر اینکه شبکه بندی شده هستند، این ویژگی را دارند که سبب ورود جریان هوا به درون ریشه ها می شوند و اینگونه هوا درون ریشه ها هم گردش خواهد داشت و باعث ماندگاری بیشتر آن خواهد شد.

کاور ریشه دارای قیمت مناسبی است و نسبت به نوع قبلی یعنی لفافه دوزی برای شما هزینه کمتری بر جای خواهد گذاشت، چرا که به غیر از جنس برزنت و یا پارچه، باید دستمزد فردی که لفافه دوزی می کند را هم در نظر بگیرید. کاور ها را می توانید در فروشگاه های مختلف تهیه کنید و هم اینکه می توانید به صورت غیر حضوری از فروشگاه های مجازی با ارسال اطلاعات مربوط به فرش خود، خرید را انجام دهید.

توصیه ما هم این است که به جای استفاده از روش های دیگر، حتما استفاده از کاور ریشه را در اولویت خود برای استفاده قرار دهید.

·    استفاده از چسب فرش

چسب فرش، در واقع همانطور که از نامش پیدا است، راهکاری دلچسب نیست و شاید کمی کثیف کاری داشته باشد. اما می تواند از ریشه های شما مراقبت کند. چسب ها خودشان یک خاصیتی که دارند، می توانند با چسبیدن به ریشه ها باعث از بین رفتن آنها شوند، چرا که در خود مواد شیمیایی دارند و این امر سبب می شود ریشه ها با خرابی مواجه شوند.

لازم به ذکر است که استفاده از چسب فرش، روش های مختلفی دارد که راحت ترین آن، استفاده از چسب های نواری است که بعضا به فکر برخی از خانم های خانه دار می رسد. ولی اگر این متن را میخوانید، از شما خواهش می کنیم که در نظر بگیرید در صورت استفاده از چسب ها ریشه فرشتان اگر چه از دیگر بلایا در امان بماند، اما از جنبه های دیگری که گفتیم به بافت ریشه آسیب رسان هستند و به علاوه اینکه اجازه گردش هوا را در بین ریشه ها می گیرند.

چند نکته برای اینکه ریشه فرش هایتان نو بمانند و کمتر خراب شوند:

به غیر از انواع محافظ هایی که برای ریشه فرش ماشینی و دستباف گفتیم، روش هایی هم موجود هستند که به شما کمک می کنند ریشه هایی تمیز تر و سالم تر داشته باشید.

  •   هنگام جارو زدن، باید مراقب ریشه فرش ها باشید. اگر از جاروبرقی هایی با سره های برس دار برای تمیز کردن این قسمت استفاده کنید، خیلی به شما در سالم ماندن ریشه های فرش کمک می کند. در غیر اینصورت مکش مستقیم، سبب آسیب به ریشه می شود.
  •     برای شستشوی قسمت ریشه از مواد اسیدی استفاده نکنید. برخی ها هستند که از شوینده های قوی و سفید کننده برای این قسمت استفاده می کنند، اما راهکار ما استفاده از فرچه و شامپو فرش است که همان کار را برای شما انجام می دهد اما به بافت فرش و ریشه آن آسیب وارد نمی کند.
  •     در هنگامی که خودتان ریشه فرش را تمیز می کنید، با خشونت با ریشه ها برخورد نکنید. بهترین کار که سبب تمیز شدن تمام قسمت ها و از بین رفت چرک ها در ریشه می شود، این است که از فرچه های آغشته به مواد شوینده مخصوص فرش ماشینی و دستباف استفاده نمایید.

برچسب: فرش کاشان ، فرش ماشینی ، ریشه فرش ، شستشوی فرش،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۶ آبان ۱۳۹۹ساعت: ۰۸:۵۳:۱۰ توسط:قالی کاشان موضوع: نظرات (0)

فرش گبه چیست ؟

 

 

 

تعریفی از گبه

گبه را در مختصرترین حالت خود می توان به عنوان نوعی قالی با پرزهای بلند معرفی نمود که در بافت آن شمار پود بیشتری به کار رفته است. اما بگذارید که در این مقاله، به صورت دقیق تر به معرفی آن بپردازیم.
 
در زمان های قدیم، انسان های اولیه با استفاده از پوست حیوانات برای خود زیرانداز می ساختند و از آن استفاده می کردند. با گذشت زمان، آن ها یاد گرفتند که با ریسیدن پشم حیوانات دارای پوست پشمی، می توانند گلیم های ساده ای که آن را به عنوان نخستین زیراندازه های تار و پود دار می شناسیم ببافند. یکی از این زیراندازه ها گبه می باشد. این زیراندازها معمولا از جنس قالی هستند که در اندازه های کوچک تر بافت می شوند. همانطور که در بالا اشاره داشتیم، گبه ها مانند فرش های شگی پرزهای بلندی دارند و در بافت آن ها شمار پود بیشتری به کار رفته است که تاثیر زیادی بر نرم بودن آن ها دارد.
به لفظ عادی می توان گفت که، گبه نوعی قالی گره بافته شده است با گره های درشت و پرزهای بلند که بلندی آن ها تا حدود سه سانتی متر می رسد ( ۳سانتی متر خاب دارد )، و تعداد پودهای آن در حدود ۳ تا ۸ می باشد که نرمی بالای این زیراندازها به آن ربط پیدا می کند.

طرح ها و نقش و نگارهای گبه

در ابتدای ظهور این زیراندازها، گبه ها به صورت بدون نقش و ساده بافته می شدند. اغلب، بافندگان ذاین نوع زیراندازها از محیط اطراف الهام می گرفتند و طرح هایی که در ذهن خود می پروراندند را روی گبه ها پیاده می کردند. از آن جا که معمولا بافنده های گبه، آن را برای نیاز شخصی خود می بافتند معمولا طرح های ذهنی و حتی آرزوهای خود را روی گبه ها پیاده می کردند.
با وجودی که در گبه، هیچ طرحی از پیش تعریف شده ای وجود ندارد اما می توان گفت که از طرح های اصلی به کار رفته در گبه ها طرحی به نام ” کم” است. که در واقع این طرح با استفاده از یک مستطیل و یک ردیف لوزی که در وسط آن است تشکیل شده است. از مهمترین طرح ها و نقش و نگارهای به کار رفته در گبه می توان به موارد زیر اشاره نمود:
طرح شیر، که از مهمترین طرح های به کار رفته و یک نقش مشترک در میان بافندگان مناطق مختلف به شمار می رود.
طرح خشتی و یا طرح قابی شکل، که به عنوان کاربردی ترین نقش در گبه ها شناخته می شود. این طرح از طرح های مورد علاقه بافندگان فارس و بختیاری به شمار می رود. در واقع اساس این طرح های خشتی را طرح هایی با قاب منظم تشکیل می دهد که به صورت جدا از هم با دیگر قاب ها، طرح هایی هماهنگ دارد.
طرح درخت، که در میان زندگی آدمیان از جایگاه ویژه ای برخوردار است. از میان طرح های مختلف درختان، درخت سرو که نماد شادی است و درخت بید مجنون که نماد غم و اندوه است در طراحی گبه ها بیشترین کاربرد را دارد.

 

 

تفاوت گبه با فرش (قالی)

از تفاوت های گبه با فرش ماشینیمی توان به مواردی چون سایز، بلندی پرزها و همچنین شمار پود در گبه ها که تعداد بالاتری دارند و باعث نرم تر شدن گبه ها می شود اشاره کرد.
این نوع از زیر اندازه ها بر عکس فرش (قالی) در بافت خود از نقشه خاصی استفاده نمی کنند . بلکه طرح این زیراندازها بر اساس ذهنیات بافنده است. به عبارتی بافندگان این نوع از زیراندازها ، آنچه در ذهن خود دارند را روی کار پیاده می کنند. این نوع از قالی اصولا به شکل فارسی باف و بر روی دارهایی زمینی بافته می شود.
بافت گبه به وسیله پشم خودرنگ مخلوط با موی بز صورت می گیرد. که  این پشم ها بعد از اینکه به طور کامل شسته شدند ریسیده و تابیده می شوند و سپس برای بافت مورد استفاده قرار می گیرند.

 

 

روش نگهداری

همان اندازه که مراحل تولید یک گبه از اهمیت خاصی برخوردار است، به همان اندازه نگهداری آن نیز نیازمند دقت و توجه می باشد. چرا که هرچه در نگهداری آن ها دقت بیشتری به کار ببریم، ماندگاری شان نیز بالاتر می رود. از جمله عواملی که باعث آسیب رساندن به این زیراندازها می شود می توان به حشراتی چون بید، موریانه، موش و … اشاره کرد. برای مقابله با آسیب این حشرات موذی می توان از محلول های شیمیایی که به صورت افشانه کردن بر رو و پشت گبه مورد استفاده قرار می گیرند و همچنین استفاده از تنباکو ، نفتالین اشاره کرد. همچنین به یاد داشته باشید که از قرار دادن این زیراندازها در محیط های تیره و تاریک و همچنین محیط های مرطوب پرهیز نمایید.


برچسب: فرش گبه، طرح فرش، انواع فرش، فرش ماشینی، جنس فرش،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۹ مهر ۱۳۹۹ساعت: ۰۹:۳۸:۴۴ توسط:قالی کاشان موضوع: نظرات (0)

فرش شنل چیست ؟

فرش شنل
از جدیدترین محصولات فرش ماشینی فانتزی عرضه شده در بازار شنل می باشد که به همین دلیل ما در این مقاله توضیح خواهیم داد فرش شنل چیست و آیا فرش شنل خوبه یا خیر تا بهترین خرید را برای کفپوش خانه خود داشته باشید.
محصولات فرش شنل که نام دیگرش فرش بلژیکی است در سال های گذشته به بافت رسیده و دارای طراحی مدرن با رنگ‌بندی شاد برای دکور های مدرنیته و شاد می باشد که قادر است در زیباتر کردن دکور خانه شما تاثیر بسیار زیادی را قرار بدهد.
 در صورتی که بخواهید محصولات فرش شنل را در یک دسته بندی خاص قرار بدهیم باید بگوییم که شنل فرش در دسته محصولات فرش مدرن قرار داده می‌شود که کنار این محصولاتی همچون فرش شگی ، گلیم ،فرش گرد ، گبه و… قرار داده شده است.
طرح های متنوع به کار رفته شده در فرش فانتزی شنل باعث شده است که شما با هر سلیقه ای که باشید از بین رنگ‌بندی های شاد عرضه شده برای محصولات فرش ماشینی شنل اقدام به خرید آن کنید.

فرش شنل چیست !

در پاسخ به پرسش اینکه فرش شنل چیست ؟ باید گفت محصولات فرش شنل از جمله کفپوش هایی می باشد که در دسته بندی فرش فانتزی و مدرن قرار داده شده است و دارای طراحی شیک و مدرن می باشد.

در صورتی که از طرح های اسلیمی و سنتی خسته شده اید و به دنبال فرشی با کیفیت با طراحی مدرنیته می باشید تا آن را در پذیرایی و یا روی راه پله های خانه پهن کنید ، از بهترین انتخاب ها برای شما فرش شنل است.

 

از مزیت های فرش شنل می توان به :

 وزن بسیار مناسب آن : اشاره داشت که جابجایی فرش را نیز آسان کرده است و با این فرش به راحتی شما می توانید اقدام به تغییر دادن دکوراسیون نمایید

قیمت بسیار مناسب فرش شنل : محصولات فرش شنل به صورت ارزان می باشد و قیمت فرش شنل در ابعاد مختلف آن حتی در سال 98 بسیار ارزان و مناسب است که می توانید آن را در لیست قیمت منتشر شده مشاهده کنید.

طرح و نقشه شنل متنوع است :  محصولت فرش شنل به صورت متنوع در طرح و رنگبندی های متنوع در ابعاد مختلف به بافت رسیده است و به همین دلیل شما با هر سلیقه ای باشید و یا حتی مشکل پسند نیز باشید می توانید فرش شنل فانتزی فروشگاه زر فرش را خریداری کنید.

 

کیفیت فرش شنل چیست !

محصولات فرش شنل از جنس ویکسوز به تولید رسیده اند و برای پشت فرش نیز از لاتکس استفاده شده است که این موضوع نیز باعث چسبیده شدن فرش به زمین سرامیکی خواهد شد و از لیز خوردن فرش روی سرامیک جلوگیری میشود.

در خیلی از فرش ها از لاتکس استفاده نمی‌شود و علت اینکه در محصولات فرش شنل از لاتکس استفاده شده است ، وزن بسیار سبک و مناسب این فرش می باشد که باعث لیز خوردن کفپوش بر روز زمین سرامیکی می‌شود.

لاتکس افتاده شده در فرش شنل باعث افزایش طول عمر محصولات فرش شنل شدن و ماندگاری بسیار بالایی را فرش فانتزی شنل برای دکور خانه می تواند داشته باشد.

در صورتی که می‌خواهید شست و شوی فرش شنل را انجام دهید باید به این موضوع توجه داشته باشید که ظرافت این فرش بسیار بالا می باشد و در صورتی که در این کار تخصصی ندارید برای شست و شوی فرش شنل فانتزی می توانید قالی را به مراکز شست و شوی فرش شنل بسپارید.

 

ویژگی فرش شنل چیست !

محصولات فرش شنل بسیار لطیف می باشد و به صورت ضد لک نیز می باشد که به همین دلیل در صورتی که لک شدن فرش مورد اذیت شما بوده است خریداری فرش شنل ضد لک انتخابی بسیار عاقلانه خواهد بود.

در ادامه ویژگی های فرش فانتزی شنل باید گفت که این فرش بدون پرز بوده و به علت استفاده از لاتکس در ساختار فرش بسیار مقاوم نیز می باشد.

فرش شنل به صورت ضد چروک بوده و بسیار نرم می باشد که با کشیدن دستتان بر روی فرش این لطافت را می توانید از فرش جذب کنید.

 طرح های گل برجسته این فرش فانتزی بسیار زیبا و دلربا می باشد ، به صورتی که با پهن کردن آن در دکور خانه می توانید نظر هر سخت پسندی را به خود جلب کند.

 


برچسب: فرش شنل ، فرش کاشان ، فرش ارزان ، فرش ماشینی باکیفیت ، قالی کاشان ،قیمت فرش،طرح فرش،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۲ مهر ۱۳۹۹ساعت: ۰۹:۱۳:۳۹ توسط:قالی کاشان موضوع: نظرات (0)

فرش طرح لایت چیست ؟

انواع طرح ها و نقشه های فرش های ماشینی را به سه دسته کلی طرح سنتی ، طرح کلاسیک و طرح مدرن تقسیم می کنند اما این تمام ماجرا نیست ودر دل هر دسته ده ها نوع فرش وجود دارد . طرح ها و نقشه هایی که هر کدام در بین سلیقه ایرانیان ، خانه ها و مکان های مختلف در هر نقشه از جهان جایگاه و جلوه خاصی دارند . در حال حاضر و در بازار امروز فرش و قالی تنوع محصولات به گونه ای است که خریداران بی شک طرح هایی را پسند کرده و به اصطلاح دست خالی از بازار بیرون نمی روند . طیف موجود میان طرح های سنتی تا مدرن سلیقه پیر و جوان را پوشش می دهد .


فرش های مدرن ، جدید ترین طرح هایی هستند که بر سطح فرش ها و قالیچه ها نقش می بندند . جای خالی این طرح ها به حدی حس می شد که به محض ورود در بین مشتریان به فرشی پرفروش با عرضه و تقاضای بالا بدل گشتند . فرش های ماشینی مدرن یا فانتزی ، انواع و اقسام مختلفی دارند از جمله فرش لایت که به روزترین طرح در زمینه طرح های فانتزی است . فرش رنگ روشن و یا لایت ، طرح هایی را شامل می شود که بر فرش با ویژگی های خاصی که فرش های ترک نام دارند نقش می بندد . فرش های ترک نوع خاصی از فرش های فانتزی هستند که ریشه در کشور ترکیه داشته و با همان ظاهر و زیبایی در کارخانه جات ایرانی و با کیفیت این محصولات به تولید می رسند . فرش های ترک به لحاظ ویژگی های بافتی و ظاهری که در صدر آن ها رنگ روشن زمینه و به کارگیری طیفی از ترکیب رنگ های روشن است ، باب خانه نوعروسان ، خانه هایی که به تازگی مورد استفاده قرار گرفته اند و دکور شیک پسندان خواهد بود .
فرش لایت طرح ترک می تواند به طرز عجیبی دکوراسیون را متحول نموده و زیبایی بی نظیری در فضا ایجاد کند . در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر با فرش ترک آشنا شوید و این محصول بی نظیر را بر گزینه های خرید خود اضافه نمایید .


انواع مدل های فرش ترک


فرش های تولید شده در کشور ترکیه به لحاظ زیبایی و تنوع رنگ و طرح ، بسیار متنوع بوده و در طرح ها و نقش های زیادی تولید می شوند . شاید دلیل اصلی این موضوع این است که کشور ترکیه در مد و فشن حرف اول را می زند خصوصا در طراحی پارچه و بافته هایی نظیر فرش و قالی و قالیچه . فرش های ترک که در چند سال اخیر و تحریم محصولات ایرانی توجه بازارهای خارجی را به خود جلب کرده است ، توسط تولید کنندگان ایرانی هم قابل تولید می باشد . به عبارتی ایرانیان فناوری تولید فرش ترک را بدست آورده و تحت عنوان فرش لایت طرح ترک به تولید می رسانند .
در نقشه فرش های ترک از طرح های اصیل استفاده نمی شود ، با وجود آنکه فرش بافی در ترکیه از کشورهای ایران و ارمنستان الگو گرفته شده است اما طرح هایی مانند طرح اسلیمی در فرش های ترک به چشم نمی خورد . در عوض طرح های جدید و مدرن اصلی ترین نگاره ها در فرش ترک هستند . فرش ترک مدل ها و طرح هایی جدید و زیبایی دارد که به لحاظ تفاوت فاحش با طرح های سنتی و کلاسیک موجود بر روی فرش های ایرانی مخاطبان خاص خود را به سرعت پیدا کرده و به اصلی ترین و محبوب ترین کف پوش زیر پای اتاق کودکان و … تبدیل شده است . به فرش های ترک به خاطر رنگ های روشنی که دارد فرش لایت نیز گرفته می شود . البته ناگفته نماند تولید فرش لایت طرح ترک در نگاره های اصیل هم امکان پذیر است اما در کل و در حالت عمومی فرش ترک با نگاره های فانتزی غالب خواهد بود .


ویژگی فرش طرح ترک


فرش های مدرن در شانه و تراکم بسیار بالا تولید نمی شوند و اغلب دارای شانه 700 هستند . یعنی در بافت خود تعداد 700 گره عرضی دارند در کل فرش های طرح مدرن و فانتزی به علت عدم استفاده از نگاره های ریز و پیچ در پیچ حتی اگر در شانه 700 یا 1000 هم تولید شوند زیبایی و جلوه خاصی داشته و عدم ظرافت و ریز باف نبودن در ان ها مشخص نیست . اما فرش لایت طرح ترک به علت داشتن طرحی متفاوت از سایر طرح های فانتزی و نیاز به ظرافت در شانه و تراکم بالا هم تولید می شوند . به همین خاطر فرش مدرن طرح ترک از نظر ظرافت به فرش های شبه دستبافت شبیه هستند . جالب است بدانید تراکم این محصولات تا 2100 گره هم می رسد .
دستگاه بافت فرش مدرن طرح ترک شونهر آلمان است که بافته هایی در 8 رنگ زمینه اصلی با فناروی بالا و تکنولوژی وز دنیا تولید می کند .
ابعاد این محصولات ، کاملا استاندارد بوده و در ابعاد 6 متر ، 9 متر و 12 متر این محصولات قابل خرید هستند و واقعی و در ابعاد متداول و استاندارد بافته و تولید می شوند.
عدم پرزدهی و عدم ایجاد آلرژی و حساسیت از مواردی است که به عنوان مزیت به فرش طرح ترک نسبت داده می شود . این محصولات با وجود آنکه در طیف رنگی شاد و روشن تولید می شوند اما ضدلک و ضد چروک بوده و در صورت ایجاد لکه و آلودگی آن را نمایان نخواهند کرد . عموما فرش مدرن طرح ترک در طرح های برجسته به چشم می خورند و این موضوع جذابیت فرش را بیشتر و بیشتر خواهد نمود .
ناگفته نماند که قیمت فرش ترک با قیمت فرش های ماشینی ایرانی تفاوتی جزئی داشته و فرش مدرن طرح ترک گران تر از فرش های دیگر هستند که می تواند این اختلاف قیمت را از طریق خرید های دیجیتال مارکتینگ ، مراحعه به نمایشگاه ها و خرید در دوره های آفف و تخفیف مرتفع نمود .
ویژگی بارز فرش ترک که خصلت شیک بودن به آنها بخشیده است ، داشتن طرح و رنگ ساده است . عبارت شیک بودن در عین سادگی به معنای واقعی کلمه در فرش مدرن طرح ترک به چشم می خورد .
چرا فرش ماشینی ترک بخریم


خرید فرش طرح ترک غالبا توسط آن دسته از افرادی انجام می شود که علاقمند به داشتن دکوری زیبا و روشن هستند . اگر خانه شما کوچک است و یا اگر از نور کافی برخوردار نیست ، اگر از وسایل لوکس و فانتزی و اشرافی در فضای خانه استفاده کرده و قصد دارید فرش ماشینی تکمیل کننده این فضا باشد ، اگر در خانه نیازمند آرامش و صمیمیت هستید خرید فرش مدرن طرح ترک را از دست ندهید و آگاه باشید که فرش طرح ترک عضو آخر پازل دکوراسیون منزل شماست .
اما هنگام خرید باید از برند و فروشگاه معتبر خرید نمایید . تکنولوژی تولید فرش ماشینی ترک ، تقریبا نوپا بوده و هنوز آنطور که باید و شاید همه تولید کنندگان در آن متخصص نشده اند و تعداد کمی از برند های نامی توان تولید فرش طرح ترک در کیفیت بالا ، مرغوبیت بی نظیر و زیبایی چشم گیر را دارند . همانطور که می دانیم خرید از فروشگاه های اینترنتی یا دیجیتال مارکتینک مقرون به صرفه ترین و بهترین روش خرید است . پس خرید فرش مدرن طرح ترک به روش اینترنتی در اولویت خواهد بود چراکه در این روش نیازی به رفتن به فروشگاه و صرف هزینه گزاف برای خرید محصول نداریم و از همه مهم تر با خرید مستقیم از تولید کننده از اصالت محصول مطمئن خواهیم بود .


برچسب: فرش کاشان، قالی کاشان، فرش ماشینی، فرش ماشینی کاشان، فرش ترک، فرش طرح لایت،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۵ مهر ۱۳۹۹ساعت: ۰۸:۵۷:۱۶ توسط:قالی کاشان موضوع: نظرات (0)

تاریخچه نام فرش

فرش، این بافته پر نقش و نگار و پر رمز و راز در فرهنگ مردم کشور عزیزمان ایران نقش بسزایی ایفا می کند. بدون شک، معدود کشوری در دنیا هست که به آن اندازه که ما ایرانیان از فرش، استفاده می کنیم، از آن در زندگی بهره بگیرد. فرش های زیبای کاشان، تبریز، قم، کرمان و مشهد سال هاست که زینت بخش منازل ماست. اما آیا تا به حال به این فکر کرده اید که نام این هنر زیبا از کجا نشأت گرفته است؟ شاید مطلبی که برای شما در اینجا فراهم کرده ام، مورد توجه شما علاقه مندان به هنر سرزمین مادری قرار بگیرد.

تعریف قالی یا فرش


قالی نام دیگر فرش است و در بسیاری از فرهنگ ها به این نام شهرت دارد.بسیاری، فرش دستباف را قالی می نامند و بسیاری هم این دو واژه را به جای هم مورد استفاده قرار می دهند. قالی نوعی گستردنی بافته شده از الیاف پنبه، پشم و در بعضی موارد ابریشم است که معمولاً برای پوشش زمین به کار می‌رود. به دست بافتهٔ پُرزدار و گره‌دار قالی گفته می‌شود. از آنجا که قالی و فرش همیشه نقش‌های زیبا بر خود داشته‌اند، امروزه به جنبهٔ تزئینی آن نیز توجه می‌شود. از سال ۱۳۹۳ به بعد شهر کاشان با هنر پر ریشه و اصیل فرش کاشان، به عنوان پایتخت فرش جهان معرفی و این اثر ماندگار در میراث ملموس یونسکو با شماره ۰۰۳۸۳ ثبت گردید. هم‌اکنون بیش از ۱۲۰۰ کارخانه تولید فرش ماشینی و ۷۰۰ کارگاه تولید فرش دستبافت در منطقه کاشان و آران و بیدگل مشغول به فعالیت می‌باشد. صادرات فرش در ایران یکی از فعالیت‌های اقتصادی پر سود محسوب می‌شود. 

چه واژه هایی با واژه قالی مرتبط هستند و از کجا می آیند؟
دانستن این که چه واژه هایی در کنار واژه قالی مورد استفاده ایرانیان قرار می گرفته، خالی از لطف نیست. با توجه به این که ایرانیان علاقه بسیاری به استفاده از این هنر داشته اند، از آن در کاربردهای مختلفی استفاده می کرده اند. در زبان پهلوی واژه‌های گوناگونی برای اشاره به انواع گستردنی‌ها به کار برده می‌شد: برای قالی نفیس از بَت یا بوپ، برای نمد و فرش از نمت استفاده می‌شد و برای فرش و بستر از ویستَرْگ که از ویستردن (wistardan) گرفته شده که در فارسی امروز، گستردن گفته می‌شود.

البته گفته می شود که واژهٔ قالی یا غالی از نام شهری به نام قالین (اصل نام شهر مشخص نیست هرچند قلعه و نه شهری وجود دارد که به انگلیسی غالین جاکار و برداوان می‌نامند و در خود ارمنی برداوان می‌گویند) در ارمنستان که در آن دوران بخشی از ایران باستان بوده‌است، گرفته شده‌است. البتّه فرهنگ لغت عمید کلمهٔ قالی را برگرفته از کلمهٔ ترکی قالین به معنای فرش پُرزدار که با نخ و پشم به رنگ‌های مختلف بافته می‌شود، معنی کرده‌است. البته عده ای بر این باور هستند که این برداشت درست و علمی نیست و بهتر است درباره ریشه کلمه قالی، به دنبال نشانه هایی در داخل ایران بود.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۸ مهر ۱۳۹۹ساعت: ۰۹:۰۱:۰۴ توسط:قالی کاشان موضوع: نظرات (0)

تابلو فرش سردرود را بیشتر بشناسیم

تابحال نام تابلو فرش سردرود به گوشتان خورده است؟ آیا درباره ی زیبایی خیره کننده ی این تابلو فرش ها چیزی شنیده اید؟

تابلو فرش به فرش هایی گفته می شود که جنبه تزیینی داشته و به طور معمول بر روی دیوار خانه ها قرار میگیرند.

 تابلو فرش ها به دو دسته تابلو فرش ماشینی و تابلو فرش دستباف تقسیم می‌شوند.

 

درباره تابلو فرش سردرود
یکی از صنایع دستی که نماد اصالت ایرانی است تابلو فرش سردرود است.

تابلو فرش سردار امروزه بر دیوارهای موزه ها و کاخ های کشورهای اروپایی و حتی کل جهان وجود دارند.

این تابلوها به دلیل تعداد رنگ بالا و ریز بافی منحصر به فردی که دارند ارزش بسیار زیادی را دارا می باشند.

این تابلو فرش ها، از نظر اقتصادی با یک میلیون صادرات نفت، برابری کرده و باعث ارزآوری از کشور های خارجی می شود.

شهر سردرود به دلیل انبوه تولید فرش دستباف، به عنوان پایتخت تابلو فرش ایران شناخته شده است.

تابلو فرش سردرود در طرح های همچون پرتره، آیات و طرح های مذهبی، منظره، نقاشی های مینیاتوری و … بافته می‌شوند و زیبایی خارق العاده‌ای را به وجود می‌آورند.

تابلو فرش سردرود در ۱۸ استان کشور باعث کارآفرینی شده است.

شهر سردرود علاوه بر فرش های معمولی به تولید فرش های حجمی، دو رویه و برجسته پرداخته است و این نشان دهنده هنرمند بودن مردم این خطه می باشد.

 

انواع تابلو فرش سردرود دستباف و طرح های آن
تابلو فرش ها در سایز های ۳۵×۵۰، ۵۰×۷۰، ۷۰×۱۰۰، ۸۰×۱۲۰، ۱۰۰×۱۵۰ و ۲۰۰×۳۰۰ عموما بافته میشوند.

 طرح های طبیعی این تابلو فرش ها شامل جنگل، دریا، رودخانه و …؛ طرح گل نیز شامل گلدانهای گل، و دسته های پر از گل ، پرتره ها شامل چهره افراد معروف دنیا و آیات و احادیث و ترکیبی از تاریخ و حیوانات را شامل می‌شوند.

تابلو فرش های دستباف دارای تنوع رنگ بالای هستند و متناسب با هر سلیقه ای طرحی دارد.

 

در انتخاب تابلو فرش دستباف توجه کنید

امکان دارد تابلو فرش های تولیدی سردرود ایرادهایی در بافت داشته باشد که زیبایی فرش را کاهش دهد.

از جمله عیب هدی تابلو فرش های دستباف می توان به:

1-    کجی در بافت فرش

2-   عدم یکنواختی اندازه فرش

3-   عدم کیفیت در نخ مصرفی در فرش دستباف

4-   و همچنین عدم اصالت طرح ها نقشه را از معایب تابلو فرش های دستباف میتوان بیان کرد.

 
مواد اولیه تابلو فرش دستباف

     نخ ابریشم مصنوعی و یا طبیعی: این گونه فرش ها بسیار نرم و ریز بافت و زیبا و چشم نواز و بسیار لوکس و گرانبها تلقی می شوند.
    نخ کرک: نوع دیگر نخ به کار رفته در فرش های دستباف هستند و غالباً این نوع تابلو فرش آن نیز گرانبها و طرفداران زیادی دارند.
    نخ پشمی: این نوع انتخاب بر اساس نژاد گوسفندان باعث درجه مرغوبیت تابلو فرش می‌شوند.
    نخ پنبه: معمولاً تار و پود تابلو فرش های دستباف سردرود از جنس پنبه است
    نخ آکریلیک: این نوع تابلو فرش ها از قیمت مناسبی برخوردارند و رنج قیمتی متفاوتی را شامل می‌شوند.
    نوع دیگر از تابلو فرش های دستباف وجود دارد که ترکیبی از نخ ها را در بافت خود دارد.
 


تلفیق تکنولوژی و تابلو فرش دستباف
حدود ۹۹ درصد نقشه های تابلو فرش سردرود کامپیوتری است.

در زمان های گذشته طرح های قالی های دستباف توسط استادان توانمند کشیده می شدند؛ اما امروزه این طرح‌ها با استفاده از کامپیوتر طراحی و به راحتی در اختیار مردم قرار می‌گیرند.

با کامپیوتری شدن، این هنر از حالت سنتی خارج شده است.

تابلو فرش سردرود را سفیر فرهنگی ایران در جهان می دانند.

این تابلوها در طرح های مینیاتوری، پرتره و منظره در کشورهای خارجی با استقبال فراوانی روبه‌رو هستند.

فرش بافی در سردرود قدمتی ۸۰ ساله دارد و مردم به طور مستقیم و غیر مستقیم از این هنر کسب درآمد می‌کنند.

 

تاریخچه تابلو فرش ها
از نظر تاریخ فرش ، گسترش تولید تابلو فرش مربوط به قرن پنجم پیش از میلاد است.

در ایران نیز این هنر قالی بافی در دوره هخامنش بسیار مورد توجه قرار گرفت.

اما در دوره ساسانیان این هنر به اوج خود رسید و تابلو فرش بهارستان ( بهار خسرو) در این دوران بافته شده است؛ اما متاسفانه توسط اعراب به غنیمت برده شده است.

به مرور زمان نقشه ها و طرح های تابلو فرش های دستباف پیشرفت کرد و طرح های هندسی و منحنی را در خود گنجاند و به تدریج طرح‌هایی مانند پیچک گل، توده‌های ابرمانند، انواع حیوانات افسانه ای مانند آهو و سیمرغ و اژدها در نقشه های قالی های دستباف ایرانی پیدا شد.

تابلو فرش های سردرود ثبت ملی شده‌اند و در جهان این نوع تابلو فرش ها زبانزد عام و خاص می باشند.

 


کلام آخر

در آخر می توان گفت که تابلو فرش های دستباف سردرود باعث زیبایی منحصر به فرد به دیوار خانه های شما می شود.

 

به همین دلیل است که این فرش های دستباف از قیمت بالاتری برخوردار هستند.

البته لازم به ذکر است که تابلو فرش های ماشینی از قیمت مناسب تری برخوردارند و هرچه تعداد شانه و تراکم تابلو فرش های ماشینی بیشتر باشد شباهت بیشتری را به تابلو فرش های دستباف دارد.

همچنین شما می توانید علاوه بر طرح های موجود در بازار تابلو فرش های دستباف، طرح و نقشه هایی که خود می پسندید را به تابلو فرش تبدیل کنید. برای مثال شما می توانید تصاویر دلخواه خود مانند عکس های خانوادگی تان را به نقشه تبدیل کرده و به عنوان یادگار به دوستان خود هدیه دهید.

همچنین شما میتوانید برای خرید تابلو فرش به سایت های معتبر فروشگاههای فرش مراجعه کنید و تابلو فرش مورد علاقه خود را تهیه و زیبایی آن لذت ببرید.

در خرید اینترنتی تابلو فرش های دستباف و یا ماشینی به نماد اطمینان سایت توجه کنید که مانع از کلاهبرداری افراد شود.


برچسب: فرش خاص ، فرش جدید ، فرش زیبا ، فرش ماشینی ، فرش کاشان ،تابلو فرش،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱ مهر ۱۳۹۹ساعت: ۰۹:۰۹:۱۰ توسط:قالی کاشان موضوع: نظرات (0)

مراحل تولید فرش های ماشینی

به طور کلی دو نوع فرش ماشینی و فرش دستباف وجود دارد.

پرواضح است که مراحل تولید این دو نوع فرش با یکدیگر متفاوت است. در این پست به تشریح مراحل تولید فرش ماشینی می پردازیم.

 

فرش دستباف از کیفیت بیشتر و قیمت بالاتری نسبت به فرش ماشینی برخوردار است و توسط شخص و بدون دخالت دستگاه بافته می شود.

بر خلاف فرش دستباف، تولید فرش ماشینی توسط ماشین آلات صنعتی صورت می گیرد و همین مورد، دلیل ارزان تر بودن آنها نسبت به فرش دستباف است!

مراحل تولید فرش ماشینی شامل 4 مرحله می باشد که به ترتیب عبارتند از: ریسندگی، بافندگی، تکمیل فرش و در نهایت آهار.

اگر مایل هستید که در مورد هر کدام از این فرآیند ها بیشتر بدانید، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید!

 

 

آشنایی با مرحله اول تولید فرش ماشینی : ریسندگی

در این مرحله نخ ها بصورت الیاف خام به کارخانه آورده می شوند و سپس تغییراتی در آنها انجام خواهد شد.

در نهایت الیاف اولیه برای بافت فرش ماشینی توسط ماشین آلات ریسندگی تولید می شود.

فرش ماشینی از سه دسته نخ به نام های نخ تار، نخ پود و نخ خاب و ریشه تشکیل شده است.

هر کدام از نخ های بکار رفته در بافت فرش ماشینی ، جنس های مختلفی دارند که در ادامه به آنها پرداخته ایم:

 

      نخ تار
نخ تار از جنس پنبه و پلی استر می باشد.

      نخ پود
این نخ از جنس جوت می باشد.

      نخ خاب و ریشه
این نوع نخ از جنس اکریلیک، پلی استر، پلی پروپیلن، بی سی اف و گاهی ویسکوز است.

 

پس از تولید نخ های مورد نیاز برای بافت فرش ماشینی، آنها وارد سیستم رنگرزی کارخانجات می شوند و با روش های مختلفی به رنگ آمیزی نخ ها می پردازند؛ تا در تنوع رنگی بالایی آماده استفاده شوند.

نخ ها پس از پایان رنگ گیری، هیت ست می شوند.

در پایان بافت فرش ماشینی، با رنگ ها و نقش های گوناگون توسط ماشین آلات آغاز خواهد شد.

 

 

آشنایی با مرحله دوم تولید فرش ماشینی: بافندگی

پس از آماده کردن نخ های فرش ماشینی، آنها را به واحد بافندگی منتقل می کنند تا فرآیند تولید فرش ماشینی آغاز شود.

پروسه بافت فرش ماشینی توسط ماشین آلات مختلف و تخصصی صورت می گیرد که برای مثال می شود نام ماشین های زیر را ذکر کرد:

      دستگاه های تکسیما
      واندویل VTR
      ASR
      CRX
      HCP
 

این ماشین آلات در تولید انواع فرش ماشینی اعم از 1200 شانه، فرش 1000 شانه و 700 شانه با رنگ بندی های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

ماشین آلات تخصصی مورد استفاده در بافت فرش ماشینی، تولید را از دو دهنه انجام می دهند که عموما به آن “فرش رو و زیر بافت” می گویند.

همچنین دو فرش دارای خاب مشترک توسط تیغه ای که در طی فرآیند بافت در حال حرکت است، برش داده شده و از هم تفکیک خواهند شد.

 

 

آشنایی با مرحله سوم تولید فرش ماشینی: تکمیل فرش

فرش ماشینی بافته شده توسط دستگاه های بافندگی، خام می باشد و زیبایی و جذابیت چشمگیری ندارد.

به همین دلیل پس از بافت فرش ماشینی، آن را به سالن تکمیل فرش انتقال داده و ایرادات کوچک فرش رفع می شود.

در ادامه برای افزایش زیبایی، براقیت، استحکام و دوام، فرآیند آهار که شامل هفت مرحله می باشد، برای فرش بافته شده طی خواهد شد.

 

 

آشنایی با مرحله چهارم تولید فرش ماشینی: آهار

فرایند آهار آخرین مرحله تولید فرش ماشینی می باشد که برای افزایش جذابیت، براقیت، استحکام و دوام انجام می شود.

این مرحله بصورت پیوسته و در ادامه مرحله قبل (تکمیل فرش) انجام خواهد شد.

در فرآیند آهار، 7 مرحله برای تکمیل فرش و پایان پروسه تولید فرش ماشینی طی می شود که در ادامه هر کدام از آنها را توضیح می دهیم.

 

      رالینگ
 

در این مرحله رول ها با اندازه گیری های دقیق به یکدیگر متصل می شوند تا در مراحل بعدی استفاده شوند.

سپس فرش خام بافته شده پس از گرفتن گرد و غبار و پرز توسط مکنده ها، آماده عملیات آهار زنی فرش می شوند.

 

      شیرینگ (پرداخت سطح فرش)
 

در مرحله شیرینگ، سطح خاب فرش که در بافت کمی بی نظمی پیدا کرده توسط تیغ هایی بسیار دقیق با دقت بسیار بالا، برش داده می شود تا سطح فرش یک دست، صاف و براق بشود.

 

      آهار زنی پشت فرش
 

در این مرحله فرش ها وارد دستگاه آهار می شوند تا قسمت پشت فرش با استفاده از مواد مخصوص بر اثر حرارت ناشی از بخار آب، پوشانده شوند.

این فرآیند به فرش ساختاری با دوام و محکم می دهد.

 

      برش طولی و عرضی فرش
 

در این فرآیند برای اینکه در مرحله بعد، زیگزاگ و ریشه زنی به طور تمیز و دقیق انجام بپذیرد، قسمت های اطراف فرش توسط تیغ دستگاه، برش می خورد.

پس از برش قسمت های اطراف، فرش آماده مرحله لبه دوزی می شود.

 

      لبه دوزی، زیگزاگ و ریشه زنی
 

در این مرحله، فرش ماشینی برای افزایش دوام کناره ها، توسط ماشین های دوخت، ریشه و زیگزاگ می شود.

برای شروع ریشه ها با بهترین کیفیت و جنس به ابتدا و انتهای فرش دوخت می خورند و سپس کناره های فرش توسط نخ همرنگ با بافت فرش، زیگزاگ می شوند.

 

      کنترل کیفیت
 

در واحد کنترل کیفیت، مجرب ترین کارشناسان، فرش را از نظر مشخصات فنی و استاندارد های لازم بررسی می کنند تا فرش ماشینی با بهترین کیفیت و جنس برای مشتریان فراهم شود.

 

      رول و بسته بندی
 

در پایان، فرش های ماشینی مختلف اعم از کلاسیک، فانتزی و حتی تابلو فرش ها وارد واحد بسته بندی و رول می شوند و پس از بسته بندی کامل به انبار فرش ارسال شده و آماده فروش می شوند.

  

 

 

   تمام پروسه در تولید یک فرش ماشینی باید با نظارت متخصصین صورت بگیرد و به علاوه برای بدست آمدن نتیجه نهایی بهتر، باید از بهترین دستگاه های بافنده در کنار بهترین نخ ها استفاده شود.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۸ شهریور ۱۳۹۹ساعت: ۱۰:۱۶:۱۲ توسط:قالی کاشان موضوع: نظرات (0)

گلیم چیست ؟

گلیم چیست

برخی از خریداران به دنبال خرید محصولی به جز فرش ماشینی هستند . تنوع در محصولات وابسنه به فرش ماشینی می تواند هر خریدار با هر نوع سلیقه را راضی کند . یکی از محصولات پرطرفدار که زیبایی خاصی دارد گلیم است . در این مقاله قصد داریم شما ر ابا یژگی های این محصول آشنا کنیم . 

گلیم چیست ؟ 


گلیم یکی از انواع متداول از کفپوش است که از زمان های دور در بین ایرانیان رواج دارد . این محصول از صنایع دستی بخشی از اقوام ایرانی بوده و بسیاری از گلیم های موجود از زمان های قدیم دست بافت بوده اند . اما امروزه برخی کارخانجات فرش ماشینی به تولید این محصول نیز روی آورده اند . تنوع بسیار بالا در طرح های بافته شده در این محصول و استفاده از نخ و الیاف با کیفیت خریداران زیادی را به سمت این محصول هدایت کرد .

گلیم ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد و این ویژگی های خاص باعث سهولت و راحتی استفاده کنندگان آن است . در این مقاله قصد داریم به بررسی و معرفی هر کدام از این ویژگی های بپردازیم .

وزن سبک


این محصول وزن بسیار سبک دارد که باعث جا به جایی بسیار آسان آن می شود . به هیمن دلیل در قسمت هایی از منزل که امکان کثیف شدن زود به زود کفپوش می شود گزینه ای مناسب است . چرا که به راحتی قابل شست و شو و جا به جایی است .

طرح و رنگ متنوع


طرح های بافته شده  بر روی گلیم ها بسیار متنوع و زیبا هستند . استفاده از رنگ های گرم و شاد در این محصول باعث می شود فضایی گرم و صمیمی در منزل خود داشته باشید . هم چنین به راحتی با دکوراسیون شما ست خواهد شد .

استفاده از جنس پلی استر باعث براقیت و درخشندگی بیشتر آن شده و زیبایی و جلوه طرح و رنگ گلیم شما دو چندان خواهد بود . با استفاده از این محصول زیبا فضایی هنری و سرشار از رنگ های زیبا را تجربه خواهید کرد .

قیمت ارزان


این محصول قیمت بسیار ارازن تر نسبت به سایر محصولات دارد . به همین دلیل شما به راحتی می توانید تغییرات زود به زود و زیبایی را در دکوراسیون خود تجربه کنید .

عدم پرزدهی


این محصول پرزدهی ندارد که این ویژگی باعث اقبال خریداران است . پرزدهی در برخی محصولات باعث نارضایتی خریداران است که به خرید محصولاتی از قبیل گلیم روی می آورند .

جارو زدن آسان


با خرید گلیم ، در صورت کثیف شدن آن ، به راحتی با جارو زدن تمیز خواهد شد . شما می توانید این محصول را زیر میز ناهارخوری ، آشپزخانه و فضاهایی از این قبیل نیز استفاده نمایید .

قبل از خریدن گلیم در نظر داشته باشید که خاب این محصول بسیار کوتاه است . بنابراین جایگزین فرش برای شما نخواهد بود .


برچسب: گلیم، دکوراسیون فانتزی، خرید گلیم، ویژگی های گلیم، مزیت های خرید گلیم ، معایب گلیم، گلیم چیست، فرش کاشان، قالی کاشان، قیمت گلیم،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ساعت: ۰۸:۲۹:۴۶ توسط:قالی کاشان موضوع: نظرات (0)

دسته بندی طرح های فرش ایرانی

 انواع طرح های فرش ایرانی


فرش ایرانی دنیای پر رمز و رازی دارد. نقش های زیبا و دلربای این دردانه های هنر، هر کدام دنیایی هستند از مفهوم و طراوت و خلاقیت. در این مقاله قصد داریم به این دنیای زیبا با نگاهی عمیق تر بنگریم و با وسواس به کنکاش در انواع طرح های فرش ایرانی بپردازیم. با ما در این مقاله همراه باشید.

فرش های ایرانی و طبقه بندی آن ها 


نقوش فرش ایران و نگاره های تزیینی آن و از همه مهمتر مفاهیم بنیادی و شاید هم راز آمیز آنها ، از جمله مباحث تخصصی فرش ایران می باشد که در طی چند دهه ی اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است .

از برکت بسیاری از این مطالعات در برخی موارد رمز پردازی و نماد گرایی نقوش فرش ایران نیز آشکار گشته و نتایج حاصله افزون بر سایر دلایل، بر ارزشهای هنری فرش ایرانی افزوده است ، قبل از پرداختن به مباحث جدیدی که در طی سالهای اخیر برای طبقه بندی فرشهای ایران مورد توجه قرار گرفته و همچنین مروری بر نظریات کارشناسان غربی در مورد نقشه های فرش ایران ، به معرفی یک طبقه بندی قدیمی از طرحهای فرش ایران می پردازیم که بیش از دو دهه از عمر آن می گذرد و می توان گفت امروزه مورد توجه و استفاده اغلب طراحان و تولید کنندگان فرش قرار گرفته و در مدارس و دانشگاهها نیز به عنوان طبقه بندی اصلی طرحهای فرش ایران معرفی می گردد .

در خصوص طبقه بندی صحیح و اصولی طرح های فرش ایران و همچنین مبانی بنیادی آن تا چند سال اخیر کار چندانی صورت نگرفته بود ، اما به تدریج مطالعات انجام شده به ویژه توسط کارشناسان و محققین ایرانی که متاسفانه هنوز از طرفداران زیادی برخوردار نیست، می رود تا دنیای جدیدی را از طبقه بندی علمی – هنری – طرح های فرش ایران را ارائه دهد .

در این طبقه بندی بدون توجه به دلایل شکل گیری و پیدایش طرحها و نقش ها و حتی ریز نقش های مورد استفاده در فرش ، فقط با توجه به نوع آرایه ها و تزیینات طرح و همچنین اشکال تقلیدی به کار رفته و حتی با توجه به نوع تقسیم بندی متن فرش و جای گیری اشکال و تصاویر در آنها به دسته بندی طرح های فرش ایران پرداخته اند و سپس با قیاس کلیه ی طرح های سایر فرش ها و توجه به وجوه مشترک طرح در هر فرش با طبقه بندی مذکور ، به اصطلاح تمامی طرح های فرش ایران را در این فهرست گنجانیده اند. در اینجا با این طبقه بندی آشنا می شویم .

بر اساس این طبقه بندی طرح های فرش ایران به 19 دسته اصلی طبقه بندی و هر یک نیز به چند شاخه ی کوچکتر تقسیم می گردند که عبارتند از:

دسته 1: طرح های افشان


در این طرح کلیه ی بند ها و نگاره های فرش پیوستگی و ارتباط کاملی دارند به نحوی که به نظر می رسد نقاش از هنگام شروع طرح تا پایان آن قلم از کاغذ بر نداشته و یک ارتباط مداوم بین قسمتهای مختلف نقش بوجود آورده ، به عبارت ساده تر همان گونه که از نام نقوش این گروه پیداست ، تمامی گل و برگ ها و بند های موجود در طرح ، در متن فرش پراکنده و افشان شده اند . طرحهای افشان اصولاً به گونه ای طراحی می شوند که هیچ یک از گل و برگها قرینه نداشته و اصول قرینه نگاری در آن وجود ندارد . انواع مختلف طرح های افشان عبارتند از : افشان دسته گلی ، افشان حیوان دار ، افشان ختایی و ..

دسته 2: طرح های اسلیمی

قالب اصلی این طرح بر مبنای گردش های منظم و بغایت سنجیده ی بند های اسلیمی است . از آنجایی که اسلیمی خود دارای انواعی است لذا با توجه به نوع و شکل آن نیز می توان طرح های اسلیمی را طبقه بندی نمود . معروفترین طرح آن ، اسلیمی جهان اژدر است . در این نوع اسلیمی به دو شاخه تقسیم شده و حالتی شبیه به فکین اژد ها را به وجود می آورد . انواع مختلف طرح های اسلیمی عبارتند ار : اسلیمی بندی ، اسلیمی افشان ، اسلیمی لچک و ترنج

 
دسته 3: طرح های شاه عباسی


اساس کلیه طرح های شاه عباسی بر مبنای کاربرد گل معروف شاه عباسی در این طرح است . در این طرحها گل های شاه عباسی به همراه بندهای ختایی و گاه تلفیق آنها با اسلیمی ها ، انواع مختلفی از نقوش فرش را ارائه می دهند . انواع طرح های این گروه عبارتند از : لچک و ترنج شاه عباسی ، افشان شاه عباسی ، شاه عباسی درختی ، شاه عباسی شیخ صفی ، شاه عباسی جانوری و ...

 
دسته 4: طرح های آثار باستانی و ابنیه اسلامی


کلیه ی طرح هایی که ملهم از نقوش و اشکال تزیینی بناها ، عمارات و کاشی کاری های آنها می باشند در این گروه جای دارند . البته طراحان فرش در برخی از طرح های اصلی نقوش این بناها حسب سلیقه ی خود تغییراتی را وارد نموده اند اما ساختار و تشابه اصلی طرح فرش با طرح اصلی بنا کاملا حفظ گردیده است .
معروفترین طرح های این گروه عبارتند از :
گنبد مسجد شیخ لطف الله ، سردر امامزاده محروق ، گنبد مسجد امام ، تخت جمشید ،‌ طاق بستان مسجد جامع اصفهان و ...


دسته 5: طرح های بته ای (بته جقه)

کلیه طرح های این گروه بر مبنای کاربرد بته جقه است و به انواع و اقسام مختلف به تزیین متن و حاشیه فرش با بته جقه ها می پردازد . انواع مختلف طرح های بته جقه ای که هر یک به گونه ای شیوه یافته اند عبارتند از : بته میری ، بته خرقه ای ، بته قلمکار، بته کردستانی و ...

 
دسته 6: طرح های اقتباسی


گفته می شود اغلب طرح های این گروه شباهت زیادی با طرح های فرش مناطق مرزی ایران و کشورهای همسایه و حتی سایر کشورها دارد و به همین دلیل آنها اقتباسی می نامند مانند طرح های معروف به قفقازی و گوبلنی


دسته 7: طرح های واگیره ای (بندی)


طرح اصلی آن به گونه ای است که سراسر فرش هم از جهت طول و هم از جهت عرض به قطعات منظم تقسیم شده و هر قسمت توسط خطوط و یا بند هایی به قسمت همجوار می پیوندد و به این ترتیب از به هم پیوستن این قسمت ها و بند های آنها کل طرح بوجود می آید . طرح های اصلی این گروه عبارتند از : بندی اسلیمی ، بندی خشتی ، بندی ترنجدار ، بندی شیر و شکری ، بندی شاخه گوزنی ، بندی دسته گلی ، بندی مینا خانی و...


دسته 8: طرح های درختی


در طرح های این گروه درخت و درخچه های کوچک و بزرگ به ویژه به صورت انفرادی ترکیب اصلی را تشکیل داده اند و با اجزای دیگری ترکیب شده اند. معروفترین طرح های این گروه عبارتند از : درختی سبزیکار ، و درحتی حیواندار.


دسته 9: طرح های شکار گاهی


در طرح شکارگاه بنیاد اصلی این گروه از طرحها نمایش صحنه های شکار و شکار گاه است . به نحوی که در قسمتهای مختلف طرح یک سوار کار با وسیله ای همانند تیر و کمان یا نیزه مشغول شکار آهو و یا سایر جانوران است .


دسته 10: طرح های ترکمن


طرح های ترکمن همگی در گروه نقوش هندسی قرار دارند و به صورت ذهنی بافته شده اند . معروفترین طرح های ترکمن در ایران که در این گروه نام برده می شوند ،عبارتند از : غزال گز، قاشقی، آخال و ...


دسته 11: طرح های ماهی در هم

طرح ماهی در هم از قدیمی ترین و رایج ترین طرح های فرش ایران است . این طرح اغلب به صورت یک واگیره می باشد و بافنده همان واگیره را در طول و عرض فرش تکرار می کند . در این طرح یا واگیره یک حوض به صورت لوزی با چهار برگ – ماهی در اطراف آن مشاهده می شود .

طرح ماهی در هم در نقاط مختلف ایران به نامهای مختلفی مشهور است . مهمترین انواع آن عبارتند از :
ماهی فراهان ، ماهی زنبوری ، ماهی کردستان و ریز ماهی


دسته 12: طرح های گل فرنگ

کلیه طرح های این گروه بر مبنای گلهای طبیعی بویژه گل رز با رنگهای بسیار روشن نظیر زرد ، آبی و سرخ می باشد . انواع طرحهای گل فرنگ عبارتند از: گل فرنگ بیجار ، گل فرنگ دسته گلی گل فرنگ گل و بلبل ، لچک و ترنج گل فرنگ ، افشان گل فرنگ و ...


دسته 13: طرح های قابی (خشتی)


متن فرش در این طرح ها به قسمتها یا قابهای مختلفی تقسیم گشته که به طور منظم در کنار هم قرار دارند و در داخل هر قاب با گل و برگ های مختلفی تزیین شده است . معروفترین طرحهای قابی عبارتند از: قابی بختیار و قاب قرانی


دسته 14: طرح های گلدانی 


ویژگی اصلی این طرح وجود یک یا چند گلدان در اندازه های مختلف است که تمام متن فرش را می پوشاند . اما اغلب طرحهای گلدانی دارای گلدانی بزرگ در یک طرف فرش هستند که شاخه های گل های آن تمام متن فرش را می پوشاند . معروفترین طرحهای گلدانی عبارتند از :
گلدانی هزار گل ، گلدانی محرابی ، گلدانی ظل السطانی

دسته 15: طرح های محرابی


طرح اصلی در این گروه بر مبنای محراب است . همان مکانی که در مساجد ، مکان نمازگذاران امام جماعت است . در این طرحها معمولا محراب را با تزییناتی از قبیل قندیل ، گلدان ، و حتی درخچه های کوچک می پوشانند و گاه دو طرف محراب را با ستونهای بزرگی که سقف محراب بر روی آن قرار دارد نشان می دهند انواع طرحهای این گروه عبارتند از : محرابی قندیلی ، محرابی گلدانی ، محرابی درختی


دسته 16: طرح های ایلی و عشایری


این طرح ها عموما توسط عشایر ایران بافته می شوند و اغلب نگاره ها و تزیینات طرح ملهم از ذهن قالیبافان است . در این طرح ها قرینه بودن چندان معنا ندارد و ختی همین ویژگی و سادگی نقوش از عوامل اصلی زیبایی طرح های این گروه است . طرح های فرش عشایر قشقایی ، شاهسون ، بلوچ و ... در این گروه جای می گیرند .


دسته 17: طرح های محرمات


در این طرح کل متن فرش از جهت طولی به چند ردیف موازی تقسیم میگردد و درون این ردیفها با نگاره هایی همچون بته جقه ، انواع اسلیمی و یا ختایی و گل و برگهای دیگر تزیین می گردد . به عبارت دیگر متن فرش به صورت راه راه می باشد ، محرمات بته جقه ای معروفترین طرح این گروه است.

 
دسته 18: طرح های هندسی


همان گونه که از نام طرح های این گروه پیداست ، کلیه نقوش این گروه به صورت هندسی و با استفاده از خطوط زاویه دار به وجود می آیند . مهمترین انواع طرحهای هندسی عبارتند از :
هندسی کف ساده ، هندسی جوشقان ، هندسی خاتم شیراز ، هندسی لچک و ترنج و هندسی قابی

 
دسته 19: طرح های تلفیقی


طرح های این گروه به مرور زمان و با ادغام شدن طرح های مختلف بوجود آمده است و دهها و بلکه صدها نوع از آن را می توان در میان مناطق مختلف ایران مشاهده کرد . برخی از طرح های تلفیقی به جهت تلفیق زیبا و صحیح نقوش مختلف از جذابیت بالایی برخوردارند . اما برخی از آنها ناشی از تلفیق نابهنجار چند طرح می باشند . گونه های مختلفی از طرحهای تلفیقی را می توان نام برد مانند لچک و ترنج تلفیقی ، تلفیقی دسته گلی ،تلفیقی گل فرنگ ، تلفیقی هندسی و ...

 
دسته بندی های دیگر از طرح های فرش ایران


آنچه که شرح آن رفت در واقع یک طبقه بندی ساده و قدیمی از طرحهای فرش ایران بود که هم اکنون نیز مورد استفاده بسیاری از طراحان و حتی کارشناسان فرش قرار می گیرد . عده ای تغییرات خاصی در این طبقه بندی به وجود آورده اند و تعداد این گروه را به 20 الی 25 گروه گسترش داده اند .

عده ای دیگر شیوه ی به اصطلاح علمی تری را در پیش گفته اند و گروههای اصلی را به دو یا سه طرح اصلی تقسیم نموده اند .

یک گروه را را طرحهای الهام یافته از طبیعت دانسته اند و گروه دوم را طرحهایی می دانند که علت اصلی بوجود آمدن آنها خلاقیت هنری بوده ، به اصطلاح عامل خلق آنها بشر بوده است مانند طرحهای مشهور به ابنیه تاریخی ، طرحهای ذهنی عشایری ، طرحهایی که به نام شهر ها شهرت یافته اند و طرحهای تلفیقی ، سپس کلیه طرحهایی را که قبلا نام برده شد در ذیل هر یک از این دو گروه قرار می دهند .

اما صرف نظر از نحوه ی تقسیم بندی ، اغلب اینان تحت تاثیر همان گروهای اصلی نام برده شده قرار داشته و هر یک به شیوه ی دیگری سعی داشته اند همان طبقه بندی قدیمی را به شکل جدیدی ارائه نمایند و به همین دلیل است که در نام گذاری طرحهای اصلی و گروهای فرعی هر یک ، تفاوت خاصی مشاهده نمی شود .

 


منبع: https://www.beytoote.com/art/farsh/iranian-carpets1-classify.html


برچسب: فرش ایرانی، قالی ایرانی، فرش کاشان، طرح های فرش ایرانی، قدمت فرش ایرانی ، قالی کاشان ، طرح های فرش ، فرش زیبا ، فرش جدید ، انواع طرح فرش،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ساعت: ۰۸:۲۲:۰۱ توسط:قالی کاشان موضوع: نظرات (0)

طرح های فرش ایرانی از کجا آمده اند ؟

 طرح های فرش ایرانی از کجا امده اند

بدون تردید ریشه یابی و بررسی دلایل تولد و گسترش و حتی تغییرات طرح های فرش ایران ، چه از نظر فرم بندی و چه از نظر ریز نقشها و نگاره ها بهترین راه برای طبقه بندی و همچنین نام گذاری تمامی طرح های فرش است .

در این راستا تاکنون مطالعات معدودی توسط کارشناسان مختلف اعم از ایرانی و غیر ایرانی انجام یافته ، اما به دلایلی برخی از این مطالعات از نتایج قابل قبولی برخوردار نبوده اند . عمده ی این مطالعات نیز توسط افراد غیر ایرانی انجام یافته که اصولا با فرهنگ و تاریخ ایران زمین آشنایی چندانی ندارند و لذا نتایج مطالعات آنها در بسیاری موارد به خطا رفته است .

آیا فرش ایرانی منشا ترکی دارد؟ 


عده ای از محققان که از دنباله روان نظریه منشاً ترکی و کلاً غیر ایرانی فرش هستند، در این راه به مطالعات و استنتاجاتی دست زده اند که به تمامی هویت واقعی طرح های فرش ایران را سراسر مخدوش می سازد . چند سالی است که در مورد زادگان طرح های فرش اظهار نظرهای عجیب دیگری نیز شنیده می شود . اکثر نظرات متوجه دو ایده اصلی است یکی به نظریه «شرق به غرب » معروف است که بر آن اساس الفبای اولیه طراحی به وسیله ی ترکمن های آسیای مرکزی به زنان ایران ، آناتولی و قفقاز انتقال یافته است . عقیده ی دوم در جهت مخالف نظریه ی اول است .

بر اساس نظریه «غرب به شرق » ، طرح ها از آناتولی سرچشمه گرفته و به سرعت در سراسر شرق گسترش یافته اند . بر این اساس حتی گروهی از محققان که طرفدار نظریه ی منشاً ترکی فرش هستند ، در اصل و منشاأ ترکی نقوش فرش ایران و سایر دستباف ها نظیر گلیم به مطالعات خاصی دست زده اند . آنها شروع مطالعات خود را از آثار دوران های بسیار دور انتخاب کرده اند تا به اصطلاح هیچ خدشه ای بر نظرات آنان وارد نگردد .

یکی از این آثار ما قبل تاریخ مربوط به قرن نو سنگی در منطقه ی «شتل هویوگ» ترکیه واقع در جنوب قونیه است و طرفداران منشأ ترکی فرش بر روی این آثار بسیار کار نموده اند . یک گروه کاملا مجهز ، متشکل از باستان شناس ، فرش شناس ، پژوهشگران و استادان دانشگاه به سرپرستی جیمز ملارت در مورد آثار مذکور مدتها مطالعه کردند و نتایج دستاورد خود را به طور مفصل در چهار جلد کتاب منشر ساختند و در نهایت ترکیه را گهواره ی فرش بافی نامیدند و سر منشا بسیاری از نقوش را نیز به آن مرتبط نمودند و حتی «شتل هویوگ » را اولین مرکز فرش بافی در ترکیه معرفی نمودند.

در این میان حتی اشاره ای به ایران نگردید و نویسندگان کتب مذکور برای بسیاری از موارد دلایل پیش پا افتاده ای را بیان نمودند . به عنوان مثال برای اثبات منشا ترکی دستبافها کلمه گلیم را بررسی نمودند . میدانیم که ترکها به گلیم «کیلیم » می گویند . آنان این واژه را در ادبیات خود پی گرفتند و چون ادبیات ترک د راین مورد خالی بود از ادبیات فارسی کمک گرفتند . آنان به شعر فردوسی و دیگر شاعران عصر غزنوی استناد کردند و استنباط نمودند که منظور این شاعران از گلیم ، کیلیم بوده است و در نتیجه ریشه ی این لغت ترکی است و بنابراین اصل و منشا این دستباف نیز ترکیه بوده است . اما مهمترین از آن اینکه نقوش دیوار های شتل هویوگ را به نحوی رندانه باز سازی کردند و شباهت هایی تحمیلی میان آن نقوش و گلیم های امروزی ترکیه ) به دست داده اند و نتایج مطلوب خود را به دست آورده اند .

آیا فرش شناسان غربی درباره فرش ایرانی به نتایج درستی رسیده اند؟ 


به طور کلی تا قبل از دهه ی هشتاد و شاید هم دهه ی 70 میلادی علاقه زیادی به بررسی منشا طرح ها وجود نداشت و اغلب مطالعات انجام شده سابقه ای بیشتر از صدر اسلام را در بر نمی گیرد و بسیاری نیز بر این عقیده اند که منشا همه ی طرح ها را باید از زمان اسلام مورد بررسی قرار داد و عبارت هنر اسلامی را معرفی می کنند . تنها در طی 20 سال گذشته است که برخی از فرش شناسان با مطالعات خود به نتایج دیگری دست یافته اند . دکتر سیروس پرهام در مقاله ای انتقاد گونه چنین به تجربه و تحلیل عملکرد غربیان پرداخته است .

« جهد شتابزده ی بیشترین فرش شناسان باختری در رمزگشایی نقشهای قالی ایرانی و گشودن طلسم ترکیب خطوط در هم پیچیده ی اسلیمی و ختایی ( که به ظاهر از هر گونه معنا و مفهوم تهی است و به گفته ی هاکسی « زندگی چون طرح و نقش قالی ایرانی است : زیبا ، ولی بی معنی »)، قصه ای است دراز که به چند دلیل عمده تاکنون راه به جایی نبرده و جز یکی دو تن همه در این راه پر پیچ و خم به بیراهه افتاده اند .

اساسی ترین علت ناکامی ، بیگانگی اکثریت عظیم فرش شناسان غربی است از تمدن و فرهنگ ایرانی که نقوش قالی نیز چون دیگر هنر ها ، در طول سده ها و بسا که هزار ها ، از تار و پود پیدا و نهانی همین تمدن و فرهنگ پدید آمده است . تلاش در سنجیدن و باز نمودن نقشمایه های نگارین ناآشنا با ساده اندیشی آغاز گشت که از جهتی زاده ی اعتقاد به برتری تمدن و جهان نگری غرب بود .

از پس این پندار ، کلید های رمز قالی شرقی به جای آنکه در ژرفای تمدن کهن خاور زمین جستجو گردد در لا به لای اندیشه های نو یافته ی باختری کاویده شد . پژوهش در سیر تحولی نماد پردازی مغرب زمین ، جایگزین کند و کاو در اندیشه های رمزی و نمادی و اساطیری مشرق زمین گردید و نمادهای شرقی به قیاس مفاهیم نمادی غربی به سنجش در آمد .

چنین بود که نقشمایه ی بید مجنون ، که در نزد بیشتر مردم غرب «بیدگریان» خوانده می شود ، نقشمایه ای پنداشته شد مالامال غم و اندوه و قالیهایی را که این نقشمایه بر آن بود « فرش عزا » خواندند که برای پوشش قبر و مراسم سوگواری بافته شده است ! هم در این مرحله ی آغازی بود که نگاره های سه گوش سر و گردن تجرید یافته ی جانوران ، «کلید یونانی » و «قلاب » نام گرفت و نقشمایه ی چهار بازویی میانه ی ترنج های قالیهای فارس «خرچنگ»و «رتیل» پنداشته گشت !

آیا نقوش فرش ایرانی از دیگر کشورهای مشرق زمین می آید؟ 


مرحله دوم کند و کاو را پژوهندگانی آغاز نهاده اند که سرانجام در یافته بودند که کلید رمز نقشمایه های شرق را نمی توان در فضای فرهنگ غرب جستجو کرد . اما به مصداق حکایت ملانصرالدین که کلید خانه اش را در جای تاریک کوچه گم می کند ولیکن در گوشه ی روشن دنبال آن می گردد « چون روشنتر است » اینان نیز راه نزدیکتر و آسانتر و روشنتر را پیش گرفتند و آسیای صغیر و سپس آسیای میانه را نه همان خواستگاه قالیبافی که مهد نقش مایه های قالی بافی پیش از روزگار صفویان بر شمرده اند . ( اصحاب پان تورکیسم البته در این میان دستی داشته اند ) .

مرحله سوم هنگامی اغاز گشت که تنی چند پژوهش ژرفتر و گسترده تر در فرهنگ مشرق زمین را واجب دانستند تا به اصل و منشأ این نقوش معمایی نزدیکتر شوند . چون سرزمین هند به سابقه استعمارگری اروپائیان به غرب نزدیکتر بود و آشناتر ، ابتدا شبه قاره هند را در نور دیدند و به وجد آمدند و در سیر و سفر سر مستانه چندان دور رفتند که به چین و آئین بودا هم رسیدند ، بسیاری طرح و نقش ها که هنرمندان و صنعت گران ایرانی به روزگار سلاطین مسلمان کشمیر در طول سده ی نهم هجری و سپس به همراه همایون پادشاه گورکانی در نیمه های سده ی دهم به هند برده و ترویج کرده بودند ، مغولی خوانده شد و دست پرورده ی پادشاهان گورکانی .

اما مرحله چهارم « طلسم گشایی » در فضای پژوهشی خاصی بنیان گرفت که به واقعیت های تاریخی نزدیکتر بود ، چون تکیه بر پژوهش های گسترده اسلامی داشت . از آنجا که جز قالی پازیریک ، هخامنشی ، تمامی نمونه های به دسترس افتاده ، پس از اسلام بافته شده بود ، همگی طرح و نقش های قالی بافی در پرتو اندیشه های و تعالیم اسلامی به بوته سنجش نهاده شد . دست آورد پژوهشی این مرحله بسیار پر بار بود ، و لیکن آن عیب را داشت که همه چیز را در تاریخ پس از اسلام می جست ، تو گفتی که قالی بافی پس از اسلام پدیدار گشته و پیش از آن هیچ نبوده است .

نویسنده در ادامه اضافه می نماید که ترتیب این مراحل چهار گانه بنا بر تقدم زمانی نیست و گاه دو یا سه مرحله همزمان تحقق یافته و مرحله آغازی نیز از اوایل سده ی مسیحی حاضر تا به امروز در محافل و نشریه هایی همچنان بر دوام مانده است .»

امروزه فرش کاشان مجموعه ای از زیباترین طرح های فرش ایرانی را در خود جای داده است و شما با سر زدن به سایت قالی کاشان طرح های اصیل فرش ایرانی و فرش های مدرن و زیبا را به صورت یکجا مشاهده خواهید کرد . 


برچسب: فرش ایرانی، قالی ایرانی، فرش کاشان، تاریخچه فرش ایرانی، قالی یعنی چه، قالی کاشان، فرش یعنی چه،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۷ مرداد ۱۳۹۹ساعت: ۰۹:۰۶:۱۶ توسط:قالی کاشان موضوع: نظرات (0)